Náhlá bolest zubů, která vás probudí uprostřed noci, malé dítě, které náhle rozbolelo ouško, vysoké horečky, laryngitida… To jsou jen některé z nemocí, které vyžadují urgentní ošetření lékařem. Ne vždy se však tyto potíže objeví během běžné pracovní doby nejbližšího zdravotního střediska. V takovém případě je nutné se obrátit na lékařskou pohotovost.
Jak to mají obyvatelé Prahy 19 – Kbely daleko na pohotovost?
Bohužel, díky škrtům v rozpočtech se počet míst, kam zajít v Praze na pohotovost, když nás přepadnou akutní problémy, neustále snižuje. Obyvatelé Prahy 19 Kbely o tom ví své. Pokud někoho ze zdejších 6000 obyvatel náhle přepadne urgentní zdravotní problém, je nejbližší pohotovost až na poliklinice v Proseku. Autem to trvá téměř 20 minut, v případě hustého provozu i mnohem déle.
Dostupnost pomocí MHD, je obzvlášť v nočních hodinách, kdy se používá pohotovost nejčastěji, velmi problematická. A co senioři, mámy s malými dětmi nebo lidé, kteří nevlastní automobil, pro ty je vzdálenost téměř 8 kilometrů bez taxi téměř nepřekonatelná.
Co když náhle onemocní dítě?
Ještě horší situace nastává, pokud onemocní dítě. V souladu s usnesením Rady Městské části Praha 9 z roku 2010 byla dětská pohotovost na poliklinice Prosek zrušena. S dětským pacientem tak musíte až do nemocnice Na Bulovce, kam je to ještě o několik kilometrů dál. Zoufalé rodiče tak čeká dlouhá cesta plná stresu a obav o zdraví jejich potomka. Je s podivem, že hlavní město, ve kterém žije více než čtvrt milionu dětí, není schopné zajistit dostupnost lékařské pohotovosti pro děti z okrajových částí Prahy.
Situace s dostupností zubní pohotovosti v Praze je nevyhovující
Říká se, že nejhorší bolestí, je bolest zubů. Pokud vás uprostřed noci rozbolí zuby, a víte, že byste do rána nevydrželi, je pro obyvatele Kbel nejbližší zubní pohotovostí s celonočním provozem Městská Poliklinika na Praze 1, kam je to z Kbel 18 kilometrů a přibližně 30 minut cesty autem. Pokud však rozbolí zoubky vaše dítě, musíte se svou ratolestí až do fakultní nemocnice v Motole, což je ještě o něco dále. Pokud nevlastníte auto, je taxi prakticky jedinou možností, jelikož dostupnost MHD je v nočních hodinách nedostatečná. Pro pacienty z nízkopříjmových skupin však může být cena okolo 600 Kč za jízdu taxíkem z Kbel do Motola příliš vysoká.
Dlouhé čekání na pohotovosti přináší stres a nebezpečí další nákazy
Dalším problémem, který z nedostatku lékařské pohotovosti v Praze vyplývá, jsou dlouhé čekací doby. Těch několik málo lékařských pohotovostí, které jsou obyvatelům hlavního města k dispozici, totiž slouží nejen Pražanům, ale prakticky všem obyvatelům celého Středočeského kraje. V čekárnách se tak setkáte i s lidmi z měst a vesnic, které jsou od Prahy vzdálené několik desítek kilometrů.
Výjimkou tak není ani několikahodinové čekání na ošetření, což sebou přináší spoustu stresu a zbytečného utrpení, zejména pro seniory, dětské pacienty a jejich rodiče. Jistě si dovedete živě představit zoufalství matky, která musí s dítětem, které má vysoké horečky, cestovat desítky minut z Kbel až na pohotovost na Bulovku, a tam pak s malým pacientem čekat několik hodin, než se na něj dostane řada. Nehledě na to, že během dlouhých hodin čekání je pacient, oslabený svou vlastní nemocí, vystaven nakažlivým choroboplodným zárodkům od jiných pacientů.
Odpovídá kvalita a dostupnost lékařské pohotovosti standardům 21. století?
V čekárně lékařské pohotovosti člověk občas pochybuje, zda se skutečně nachází v nemocnici 21. století, a ne v lazaretu 1. světové války. Není divu, že obyvatelé hlavního města, kteří platí nemalé zdravotní pojištění, mají pocit, že za odvedené peníze nedostávají služby v adekvátní kvalitě.
Jak se na to dívám já?
Obyvatel rozhodně ubývat nebude, ani nové výstavby, a tak se nedá čekat, že se situace samovolně zlepší. Nedostatek zdravotnických pohotovostí má zásadní vliv na náš každodenní život. Nechci se bát, kam povezu dítě, partnerku nebo své rodiče, když budou o víkendu potřebovat lékařskou pomoc. Je třeba to začít aktivně řešit. Na úrovni Prahy.